Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” – Poznań, 22 grudnia 2021

27 grudnia 2021 r., w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, będziemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W celu uczczenia nowego święta i oddania hołdu uczestnikom bohaterskiego zrywu, Instytut Pamięci Narodowej wraz z wojewodami zaplanowali prezentację w całej Polsce wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919”.

Dzięki współpracy poznańskiego oddziału IPN i Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego otwarcie poznańskiej odsłony wystawy nastąpiło w środę 22 grudnia 2021 r. o godz. 10:00 przed Urzędem Wojewódzkim. Po uroczystym otwarciu Wojewoda Wielkopolski i dr hab. Rafał Reczek dyrektor poznańskiego oddziału IPN złożyli wspólną wiązankę kwiatów pod Tablicą Wdzięczności, która została ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej, we współpracy z Wojewodą Wielkopolskim, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Prezentacja wystawy w innych miastach:

Na planszach wystawy przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z Powstaniem: jego genezę z uwypukleniem działań organicznikowskich przygotowujących społeczeństwo polskie Poznańskiego do odzyskania niepodległości, wybuch powstania z podkreśleniem jego spontaniczności związanej z przyjazdem do Poznania I.J. Paderewskiego, a także jego przebieg, tak od strony militarnej, jak i dyplomatycznej. Wystawa podejmuje też próbę bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II RP.

Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest naszą powinnością i zobowiązaniem wobec przodków walczących za naszą Ojczyznę. Kierując się tą intencją, 11 czerwca 2021 r. dr hab. Rafał Reczek – dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu oraz przedstawiciele pięciu wielkopolskich instytucji (Tomasz Łęcki – dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Tadeusz Musiał – prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, dr Dariusz Grzybek – prezes Fundacji Zakłady Kórnickie oraz Jacek Gursz – przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski) podjęli inicjatywę ustanowienia 27 grudnia, dnia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, świętem państwowym – świętem wszystkich Polaków. Uzbierawszy kilka tysięcy podpisów, 6 września 2021 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego inicjatorzy akcji oraz delegacja z Wielkopolski uczestniczyli we wręczeniu Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie apelu o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym. Ostatnim aktem procedury, a zarazem uroczystym jej zwieńczeniem, było złożenie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę popisu pod ustawą, co miało miejsce 23 listopada 2021 r. i odbyło się w symbolicznym miejscu, jakim jest hotel Bazar w Poznaniu, z którego w grudniu 1918 r. przemawiał Ignacy Jan Paderewski, wzniecając powstańczą iskrę.

 

do góry