Nawigacja

Aktualności

Wielkopolanie czczą pamięć Powstańców Wielkopolskich w stolicy – Warszawa, 28 grudnia 2021

Już od kilkunastu lat Wielkopolanie, na czele z Markiem Woźniakiem - Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, oddają cześć Powstańcom Wielkopolskim, składając kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na kwaterze powstańczej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W tym roku obchody te mają szczególny wymiar, kiedy po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzień po głównych uroczystościach, które odbyły się w Poznaniu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przyjechaliśmy do Warszawy, by upamiętnić Powstanie Wielkopolskie.

Trafne i wciąż aktualne są słowa marszałka Marka Woźniaka, który mówił kilka lat temu:

Wielkopolanie wolność kochają i szanują! Dla nas patriotyzm to praca organiczna. Jej etosowi wciąż pozostajemy wierni. Zwycięstwo w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 najpierw żmudnie wypracowywaliśmy, by potem skutecznie je wywalczyć. To nasza duma. I zobowiązanie. Chcemy się z tą historią utożsamiać, bo dodaje nam sił w codziennym zabieganiu o dobro Wielkopolski.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie upamiętnieni są Powstańcy Wielkopolski kwiaty złożyli w imieniu Wielkopolan: Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego wraz z wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem, Zenon Wechmann przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej oraz Tadeusz Musiał - Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy kwiaty złożył minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Z grupą parlamentarzystów obecna była Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Kwiaty złożył również Jan Dziedziczak pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą. Kwiaty złożyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Poznaniu na czele z Piotrem Zalewskim członkiem zarządu powiatu.

W upamiętnieniu powstańców wielkopolskich udział brali również inicjatorzy ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym, którzy złożyli wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza: dr hab. Rafał Reczek - dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr Dariusz Grzybek - prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, Przemysław Terlecki - dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Tomasz Łęcki - dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Jacek Gursz - przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Wawrzyniec Wierzejewski reprezentujący Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

 

 

Następnie wszyscy udali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie w obecności harcerzy wspólnie złożono wieniec pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich na kwaterze, gdzie spoczywają uczestnicy Powstania.

 

 

Pięknie prezentowały się w Warszawie flagi powstańcze, które zostały wywieszone przez mieszkańców i władze. Na szczególne podkreślenie i podziękowanie zasługuje umieszczona na fasadzie Pałacu Prezydenckiego iluminacja oddająca cześć Powstańcom Wielkopolskim.

 

 

do góry