Nawigacja

Aktualności

Szkolenie „Wielkopolanki w przestworzach” – Lusowo, 20 maja 2022

W dniu 20 maja 2022 r. odbyło się w Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie szkolenie dla nauczycieli „Wielkopolanki w przestworzach”, zorganizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Podczas szkolenia nauczyciele wysłuchali dwóch wykładów poświęconych postaciom wybitnych Wielkopolanek, które w okresie dwudziestolecia międzywojennego zasłużyły się dla lotnictwa, a podczas II wojny światowej włączyły się w działalność konspiracyjną.

Pierwszy wykład wygłosił Grzegorz Jazdon, pracownik Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Przedstawił Janinę Lewandowską – córkę gen. Józefa Dowbor Muśnickiego. W szczególności skupił się na zobrazowaniu losów Janiny Lewandowskiej we wrześniu 1939 r., a następnie w Katyniu, gdzie zginęła jako jedyna kobieta wśród ofiar zbrodni katyńskiej.

W czasie wykładu dr Izabelli Kopczyńskiej z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, nauczyciele zapoznali się z życiorysem Wandy Modlibowskiej, rekordzistki Polski w szybownictwie i pierwszej Polki, która ustanowiła kobiecy rekord świata i jedyny uzyskany przez Polaka przed wojną w konkurencji długotrwałości lotu na szybowcu. Podczas tej prelekcji przedstawiono również postać Ewy Korczyńskiej, polskiej lotniczki szybowcowej i sportowej, która tak, jak Wanda Modlibowska, brała udział w Powstaniu Warszawskim. Obie w czasie II wojny światowej działały w konspiracji. Modlibowska jako pilot łącznikowy i emisariuszka Delegatury Rządu RP na Kraj, a Ewa Korczyńska jako kurierka w Dziale Łączności Zagranicznej Komendy Głównej AK „Zagroda”.

Nauczyciele otrzymali pakiety materiałów edukacyjnych, m.in. plakaty przedstawiające sylwetki trzech lotniczek z Wielkopolski. Po części wykładowej nastąpiło zwiedzanie Muzeum Powstańców Wielkopolskich, które poprowadził dyrektor Muzeum dr Michał Krzyżaniak. Na zakończenie szkolenia uczestnicy udali się na pobliski cmentarz, by złożyć znicze przy grobowcu rodzinnym Dowbor Muśnickich, w którym spoczywa gen. Józef Dowbor Muśnicki i czaszka Janiny Lewandowskiej.

do góry