Nawigacja

Aktualności

„A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim” – Poznań, 1 sierpnia 2022

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu został partnerem wydarzenia przygotowanego przez Teatr Muzyczny w Poznaniu na 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Spektakl „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim” odbędzie się 1 sierpnia 2022 r. o godz. 19:30.

Spektakl oparty jest na motywach poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Żona Krzysztofa, Barbara, spotyka po jego śmierci gimnazjalnego profesora męża. Spotkanie w scenerii Powstania Warszawskiego wyzwala w nich wspomnienia i chwilowy wybuch radości. Powrót do gimnazjalnych lat pełen humoru i szczenięcych wygłupów szybko jednak zostaje przytłoczony przez wojenną rzeczywistość. Profesor i Barbara wspólnie przeżywają śmierć Krzysztofa i dzielą los powstańców, zmierzając do zaskakującego końca. Tekst składa się w całości z wierszy i prozy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pośród prezentowanych wierszy znajdują się między innymi: „Dwie miłości”, „Spotkanie”, „Wyroki”, „Pokolenie” czy „Elegia o chłopcu polskim”. W spektaklu usłyszymy piosenki do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego, śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.

Wejście na spektakl jest darmowe, obowiązują wejściówki, które można odbierać w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44.

do góry