Nawigacja

Aktualności

Bitwa o Polskę. 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – Poznań, 1 sierpnia 2022

Poznańskie obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się o godz. 15:30 mszą św. zamówioną przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Wielkopolska w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.

Główna uroczystość odbyła się o godzinie ƒ„W” pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Po zakończeniu uroczystości przy pomniku, wiązanki kwiatów zostały złożone również pod tablicą Armii Krajowej w krużgankach kościoła oo. Dominikanów.

Zwieńczeniem poznańskich obchodów był spektakl „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”, który odbyłsię o godz. 19:30 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Partnerem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej.


Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej).

Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Rozpoczynając je, Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości. Jak pisał po wojnie Jan Nowak-Jeziorański, uczestnik tego niepodległościowego zrywu, legendarny „kurier z Warszawy”, „walka nie była daremna”, a Powstanie Warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS”.

do góry