Nawigacja

Aktualności

„23 sierpnia. Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych” – dodatek IPN do „Głosu Wielkopolskiego” z 23 sierpnia 2022

  • 23 sierpnia. Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych
    23 sierpnia. Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

23 sierpnia 2008 roku Parlament Europejski proklamował Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Wybór daty dziennej nie był przypadkowy. Nawiązywał do podpisanego 23 sierpnia 1939 roku układu pomiędzy Związkiem Sowieckim a Rzeszą Niemiecką, zwanego potocznie paktem Ribbentrop-Mołotow (od nazwisk sygnatariuszy dokumentu, ministrów spraw zagranicznych obu państw). Każdego roku dzień ten ma w sposób szczególny przypominać o bezmiarze cierpień zadanych Europejczykom przez przedstawicieli obu totalitarnych reżimów.

Nie zapominając o skali zbrodni funkcjonariuszy obu totalitarnych systemów, zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że krążące w przestrzeni publicznej zdanie: „Śmierć jednego człowieka to tragedia – śmierć milionów to statystyka” (skądinąd błędnie przypisywane Józefowi Stalinowi), zawiera w sobie gorzkie ziarno prawdy. Dlatego też pracownicy Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu przygotowując dodatek historyczny do „Głosu Wielkopolskiego”, skupili się na przedstawieniu tragicznych losów pięciu osób, pochodzących z Wielkopolski lub mocno z naszym regionem związanych, które zginęły za sprawą nazistowskich i komunistycznych oprawców. Są to: Roman Bentke, Adolf Bniński, Janina Lewandowska, ks. Ignacy Prądzyński i Marcin Rożek. Poprzez przypomnienie ich sylwetek chcemy, w sposób symbolicznych oddać hołd wszystkim tym, którzy własnym życiem przepłacili spotkanie z nazizmem i komunizmem.

Spis treści:

  • Krzysztof Brzechczyn, Ofiary totalitaryzmów. Ideologie, ludzie i liczby
  • Rafał Sierchuła, Adolf Bniński. Główny Delegat Rządu RP na ziemie polskie wcielone do Rzeszy
  • Piotr Grzelczak, Człowiek z kamienia. Marcin Rożek (1885-1944)
  • Elżbieta Wojcieszyk, Ksiądz infułat Józef Prądzyński (1877-1942)
  • Rafał Sierchuła, Janina Lewandowska. Jedyna kobieta w katyńskich dołach śmierci
  • Marcin Jurek, Niewinna krew. Roman Bentke (1938-1956)
do góry