Nawigacja

Aktualności

Premiera filmu „Kto nie zna ojca twarzy...” – Poznań, 20 września 2022

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Stowarzyszenie Katyń w Poznaniu, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań oraz Fundacja Zakłady Kórnickie wspólnie zrealizowali projekt filmowy pt. „Kto nie zna ojca twarzy...” w reżyserii Jacka Kubiaka. Film przybliża historie ofiar zbrodni katyńskiej  i ich rodzin.

Premiera filmu odbyła się 20 września 2022 r. w Kinie Rialto w obecności Prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego. Oprócz reżysera filmu Jacka Kubiaka, głos zabrali również Wojciech Bogajewski – Prezes Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu oraz Dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania Katarzyna Kamińska.


Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna NKWD wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych, oficerów i policjantów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.

Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem. To dążenie do wyświetlenia pełnej prawdy o mechanizmach zbrodni i jej sprawcach. Bo bezimienne nie mogą pozostać nie tylko ofiary, ale i kaci.

Katyń to również ogromne cierpienie rodzin ofiar sowieckiego bestialstwa. Szczególnie tego cierpienia doświadczyły dzieci, dla których wspomnienie twarzy ojca było wielokrotnie jedynym, co im pozostało. Tak emocje związane z przygotowaniem filmu opisuje jego reżyser Jacek Kubiak: „W trakcie rozmów z dziećmi ofiar mordu katyńskiego, w trakcie wielogodzinnych nagrań zrozumieliśmy, że opowiadają nam o czekaniu na swoich Ojców, o tym, że tęsknili, choć nie zawsze pamiętali twarz. O tym, że nadzieja na powrót Ojca tliła się w nich przez dziesięciolecia. O tęsknocie do Ojca, o tym jest ten film”.

do góry