Nawigacja

Aktualności

„Gra Szyfrów” rusza w Polskę – Piła, 20 września 2022

14 września 2022 r. przed siedzibą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek oraz prezes IPN dr Karol Nawrocki uroczyście rozpoczęli kolejny etap projektu gamingowego Instytutu Pamięci Narodowej „Gra szyfrów”.

Już w drugiej połowie września głośna gra IPN wyruszy na kołach tira w trasę i zawita do wielu miast Polski. Zapraszamy do odwiedzenia mobilnego showroomu promującego gamingowy projekt edukacyjny ,,Gra Szyfrów”. Jest to innowacyjna gra służąca nie tylko rozrywce, ale również edukacji historycznej - przybliżająca grającym realia wojny polsko-bolszewickiej, pracę i dokonania polskich kryptologów. Na wystawie gra dostępna jest na VR oraz PC.

We wtorek 20 września w „Grę Szyfrów” zagrała młodzież w Pile. Na terenie parafii Św. Rodziny przy ul. Jana Bosko 1 wystawa została udostępniona dla chętnych na stanowiskach komputerowych tira z możliwością wykorzystania okularów VR Oculus. O najnowszym projekcie gamingowym IPN opowiedział Prezes IPN dr Karol Nawrocki i dyrektor Biura Nowych Technologii Magdalena Hajduk. Wprowadzenie historyczne w tematykę gry – wojnę polsko-bolszewicką przedstawił pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu Piotr Orzechowski.

* * *

W związku z nowym projektem Ministerstwa Edukacji i Nauki „Gry w edukacji” Instytut Pamięci Narodowej realizuje swoje zadania w nowej odsłonie, łącząc historię z rozrywką. „Gra Szyfrów” jest pierwszym tego typu projektem, gdzie rozwiązania technologiczne są pomostem pomiędzy historią a młodym pokoleniem. W ten sposób młodzież będzie mogła lepiej poznać najnowszą historię Polski, prezentowaną w atrakcyjny i przystępny sposób.

„Gra szyfrów” to projekt gamingowy przygotowany jako gra FPP (first person perspective), składająca się z czterech misji. Rozwiązania zastosowane w grze powstały na bazie materiałów źródłowych lub zostały dokładnie odwzorowane z historycznych eksponatów. Misje graczy to udokumentowane wydarzenia historyczne, a każdy z bohaterów ma inne, kluczowe dla wyników bitwy zadanie. Ta pierwszoosobowa gra 3d z elementami skradania oraz rozbudowanymi zagadkami wprowadza gracza w świat wojny, która zdefiniowała Europę. Jej fabuła rozpoczyna się pod koniec 1920 r., kiedy to toczy się walka o Korosteń – kluczowy węzeł kolejowy oraz bazę techniczno-zaopatrzeniową. „Gra Szyfrów” miała uroczystą premierę w kwietniu 2022 r. na największych targach gamingowych na świecie – PAX West w Bostonie.

Decyzją ministra edukacji i nauki prof. Przemysława Czarnka „Gra Szyfrów” do końca bieżącego roku kalendarzowego zostanie dodana do programu nauczania jako treści rekomendowane. W ten sposób stanie się częścią programu edukacyjnego w polskich szkołach i zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą mieli okazję w nią zagrać. Grę można już bezpłatnie pobrać ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki lub z platformy Steam. Ponadto jest dostępna w Sklepie Play oraz w AppStore. Gra działa na goglach VR, PC z systemem Windows oraz urządzeniach mobilnych obsługiwanych przez iOS i Android.

do góry