Nawigacja

Aktualności

Czwartek z książką: „Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu 1939-1945” – Poznań, 29 września 2022

W miesiącu wrześniu zapraszamy na „Czwartek z książką” poświęcony historii Kraju Warty pod okupacją niemiecką. Rozmowę na temat książki „Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu 1939-1945” z autorem dr. Bogumiłem Rudawskim z Instytutu Zachodniego poprowadzi Tomasz Cieślak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu.

Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu był najważniejszym sądem powszechnym w Kraju Warty i jedną z głównych instytucji niemieckiego terroru. Pod pozorem czynności prawnych zwalczał on bezwzględnie wrogów III Rzeszy.

Przed sądem odbywały się przede wszystkim rozprawy dotyczące przygotowywania zdrady stanu. Były to sprawy polityczne wymierzone w Polaków, którzy przynależeli do organizacji konspiracyjnych. Drugim ważnym polem orzeczniczej działalności sądu były sprawy o defetyzm, którego dopuszczali się Niemcy. Przed Wyższym Sądem Krajowym stanęło ogółem blisko 1700 osób. 472 oskarżonych skazano na karę śmierci.

Publikacja, wydana jako XVIII tom w serii Documenta Occupationis, zawiera ponadto wybór wyroków wydanych przez sąd – w języku niemieckim oraz w tłumaczeniu na język polski. Jej istotną częścią jest także obszerny aneks z wykazem przeprowadzonych rozpraw oraz alfabetycznym spisem osądzonych osób.

Książka ukazuje nie tylko różne aspekty działalności sądu, ale jest także punktem wyjścia do charakterystyki funkcjonowania niemieckiego wymiaru sprawiedliwości w Kraju Warty.

Wydarzenie odbędzie się w poznańskim Przystanku Historia (ul. Dąbrowskiego 29) w czwartek 29 września 2022 r. o godz. 17:00. Wstęp na spotkanie jest wolny.

 

do góry