Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia w Zielonej Górze „Rodzinne pamiątki po Kresach. O świadomości kresowej mieszkańców województwa lubuskiego” – Zielona Góra, 28 września 2022

Przystanek Historia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wraca po dłuższej przerwie!

28 września 2022 r. o godzinie 17:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie pt. „Rodzinne pamiątki po Kresach. O świadomości kresowej mieszkańców województwa lubuskiego”. Naszym gościem będzie Bogusław Mykietów – pomysłodawca Archiwum Kresowego i osoba zaangażowana w działania na rzecz kultywowania pamięci o Kresach na terenie województwa lubuskiego.

A czym jest Archiwum Kresowe?

Archiwum Kresowe zostało powołane dekretem JE Biskupa Tadeusza Lityńskiego 6 kwietnia 2018 roku. Będzie stanowić odrębny dział archiwalny Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze i serwis internetowy gromadzący i udostępniający materiały dotyczące przeszłości Kresowian mieszkających na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a także niemieckiego dziedzictwa obszaru, na którym zamieszkali. Chcemy stworzyć kolekcję dokumentów, fotografii i wspomnień rodzin, które zostały wysiedlone z Kresów na Ziemię Lubuską. Dokumenty, fotografie czy rękopisy pozwolą na poznanie przeszłości naszych przodków – czytamy na stronie internetowej projektu.

W czasie spotkania nasz gość podzieli się m.in. swoimi refleksjami na temat zbierania pamiątek od potomków mieszkańców Kresów oraz o problemach, z jakimi borykają założyciele Archiwum Kresowego.

Spotkanie poprowadzi pracownik Punktu Zamiejscowego IPN w Zielonej Górze Krzysztof Mazur.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Zapraszamy 28 września 2022 r. (czwartek) o godz. 17:00 na salę wykładową im. Grzegorza Chmielewskiego (II piętro) Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9.

do góry