Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy plenerowej „Armia Krajowa” – Poznań, 20 listopada-15 grudnia 2022

Z okazji przypadającej w 2022 roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało wystawę plenerową poświęconą tej największej w okupowanej przez Niemców Europie podziemnej formacji militarnej.

Wystawa przedstawia genezę powstania Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadza odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz ukazuje portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu oraz losom żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Ekspozycja będzie dostępna w dniach 20 listopada-15 grudnia 2022 r. na pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W okresie prezentacji wystawy zapraszamy grupy szkolne z nauczycielami do udziału w tematycznych warsztatach dotyczących Armii Krajowej, które będą odbywać się w Przystanku Historia. W sprawie tej prosimy o kontakt mailowy z Julią Kilanowską (julia.kilanowska@ipn.gov.pl) lub dr Izabellą Kopczyńską (izabella.kopczyńska@ipn.gov.pl).

do góry