Nawigacja

Aktualności

Przesłanie Roberta De Niro do poznaniaków, uczestników robotniczego zrywu z 28 czerwca 1956 r. – Poznań, 27 czerwca 2023

W 2022 roku minęła 30. rocznica wizyty Roberta De Niro w Poznaniu, który przybył do naszego miasta na zaproszenie swojego przyjaciela Wojciecha Fibaka. 26 kwietnia 1992 r. legenda Hollywood pokłoniła się pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku, upamiętniając ofiary robotniczego zrywu, które przeciwstawiły się władzy komunistycznej i domagały się poszanowania podstawowych praw przynależnych każdemu człowiekowi.

Zdjęcie Roberta De Niro składającego kwiaty pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 znalazło się na wystawie „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć”, przygotowanej w 2021 roku przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz w publikacji Rafała Reczka, Árona Máthé, Stanisława Jankowiaka i Rafała Kościańskiego „Miasta Wolności. Poznań–Budapeszt 1956” (Poznań–Warszawa 2021).

Dziś dzięki Panu Wojciechowi Fibakowi mamy epilog tej historii sprzed lat i piękne słowa Pana Roberta De Niro skierowane do uczestników wolnościowego zrywu z 28 czerwca 1956 roku i do poznaniaków:

To the Heroic Poznan Citizens of June 1956 anticommunism uprising with admiration + respect! Robert De Niro

Bohaterskim mieszkańcom Poznania, (uczestnikom) antykomunistycznego powstania z czerwca 1956 r. z wyrazami podziwu oraz szacunku! Robert De Niro

W przeddzień 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 na Placu Adama Mickiewicza, w miejscu gdzie poznańscy robotnicy zażądali „Chleba i Wolności”, podczas konferencji prasowej zaprezentowano zdjęcie z dedykacją Roberta De Niro, które zostało przekazane na ręce przedstawicieli stowarzyszeń kombatanckich: Jerzego Majchrzaka prezesa Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 56”, Andrzeja Spornego prezesa Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani”, Włodzimierza Marciniaka prezesa Związku Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 oraz Zenona Wechmanna przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej. Pamiątkową fotografię otrzymały również władze miasta: Zastępca Prezydenta Jędrzej Solarski oraz Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz i Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 reprezentowane przez Kingę Przyborowską. O drodze do zdobycia tak cennej pamiątki opowiedział dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Rafał Reczek.

 

 


Robert De Niro na zaproszenie swojego przyjaciela, znakomitego tenisisty, jednego z najlepszych w polskiej historii – Wojciecha Fibaka – kilkukrotnie odwiedzał Polskę. Jak wspomina Wojciech Fibak: „Robert zawsze był chętny do wizyt w Polsce, bardzo ceni, lubi Polaków za ich historię, romantyzm. Wiele razy rozmawialiśmy o naszych różnych historycznych dokonaniach”.

Pierwsza wizyta Roberta De Niro w Polsce przypadała na rok 1989, kiedy to nasz kraj stawiał pierwsze kroki w drodze ku wolności. W trakcie tej bogatej w wydarzenia wizyty Robert De Niro 21 września 1989 roku spotkał się w Gdańsku z Lechem Wałęsą, pojechał pod Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 oraz upamiętnił ofiary niemieckiego obozu w Oświęcimiu.

Kolejna wizyta Roberta De Niro w Polsce miała miejsce kilka lat później, kiedy to na zaproszenie Wojciecha Fibaka, ówczesnego właściciela „Gazety Poznańskiej”, przyjechał do Poznania 26 kwietnia 1992 roku. Choć była to krótka, bo tylko około czterogodzinna wizyta, to miała swój wymiar historyczny. Na jedno z zadanych wówczas przez dziennikarzy pytań dotyczących sympatii do Polski Robert De Niro odpowiedział: „Lubię wasz kraj, pasjonuje mnie jego historia”.

Wówczas to wśród różnych spotkań towarzyszących tej wyjątkowej wizycie, miało miejsce wydarzenie dla nas szczególne. Przed Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 Robert De Niro oddał hołd uczestnikom zrywu poznańskich robotników. Tak to wydarzenie opisała wówczas „Gazeta Poznańska”: „Pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 Robert de Niro składa wiązankę kwiatów. Milczy. Ten gest nie wymaga komentarzy”.

Zainspirowany tą historią dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Rafał Reczek, zwrócił się do Pana Wojciecha Fibaka z pytaniem i prośbą, czy jego zdaniem nie byłoby możliwości, aby Robert De Niro w przededniu kolejnej rocznicy robotniczego zrywu skierował kilka słów do kombatantów Czerwca ’56 oraz poznaniaków. Po kilku tygodniach nadeszła od Wojciecha Fibaka wiadomość: „Mamy”, do której dołączone było zdjęcie z dedykacją Roberta De Niro. Dziękując Panu Robertowi De Niro w imieniu uczestników protestu z 28 czerwca 1956 roku oraz poznaniaków i Polaków, dziękujemy również Panu Wojciechowi Fibakowi, bez którego nie udałoby się spełnić tego marzenia.

 

 

do góry