Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Stanisław Helski. Dlatego” – Poznań, 22 września 2023

22 września 2023 r. o godzinie 12:00 w Przystanku Historia IPN przy ul. Dąbrowskiego 29 w Poznaniu odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Stanisław Helski. Dlatego”. Spotkanie poprowadzi prof. Krzysztof Brzechczyn. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu młodzież szkół ponadpodstawowych oraz wszystkie osoby zainteresowane.

Prezentowany film opowiada historię niezwykłego bohatera czasów Solidarności oraz jego rodziny. Stanisław Helski stał się bliżej znany opinii publicznej, gdy w 1994 roku we wrocławskiej księgarni zaatakował kamieniem Wojciecha Jaruzelskiego. Twórca filmu Michał Torz pokazuje, że Helski zasługuje na pamięć z wielu innych powodów. Przedstawia go jako wzorcowego gospodarza, aktywnego działacza rolniczej Solidarności, organizatora strajku w Świdnicy, który miał doprowadzić do rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego Helskiego spotkały represje i prześladowania ze strony władz, której uosobieniem był wówczas Wojciech Jaruzelski. Torz pokazuje narastającą frustrację Helskiego, który po 1989 roku nie otrzymał żadnego zadośćuczynienia, ponieważ objęła go komunistyczna ustawa amnestyjna.  

„Stanisław Helski. Dlatego” to film wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej, który w 2022 roku otrzymał główną nagrodę w ramach I Pitching Forum podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”.

 

 

do góry