Nawigacja

Aktualności

Rajd Rowerowy „80. rocznica zrzutu broni dla Armii Krajowej” – Środa Wielkopolska–Janowo, 23 września 2023

Osiemdziesiąt lat temu, w nocy z 14 na 15 września 1943 r., w okolicach Janowa w powiecie średzkim, brytyjski samolot Hallifax, dokonał pierwszego zrzutu zaopatrzenia dla struktur Armii Krajowej działającej na terenie okupowanej Wielkopolski. Obszar tzw. „Kraju Warty” – ziem wcielonych do III Rzeszy, które według niemieckich planów miały być całkowicie zgermanizowane, był miejscem szczególnie nieprzyjaznym dla Polaków. Mimo tego, działała tutaj konspiracja, ze strukturami Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na czele. Akcja zrzutu, chociaż zakończona aresztowaniami ze strony Gestapo, została upamiętniona w 1983 r. pomnikiem-kapliczką. Z biegiem lat, miejsce to rozrosło się o kolejne formy pamięci, dokumentujące opór Polaków w tzw. „Kraju Warty”.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN pragnąc przybliżyć okoliczności rocznicowego wydarzenia, serdecznie zaprasza uczniów z nauczycielami, harcerzy, członków klubów rowerowych oraz wszystkich innych zainteresowanych na rajd „80. rocznica zrzutu broni dla Armii Krajowej”, który odbędzie się w 23 września 2023 r.

Prosimy o przesyłanie skanów kart zgłoszeń na adres witold.sobocki@ipn.gov.pl. Szczegóły wydarzenia znajdują się w regulaminie.

do góry