Nawigacja

Aktualności

Promocja czwartego numeru rocznika „Zeszyty Historyczne Solidarności Wielkopolskiej” – Poznań, 22 stycznia 2024

W siedzibie Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” miała miejsce prezentacja czwartego numeru rocznika „Zeszyty Historyczne Solidarności Wielkopolskiej”.

O idei wspólnego wydawnictwa opowiedzieli Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” i dr hab. Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. O zawartości najnowszego numeru periodyku kilka słów powiedzieli członkowie kolegium redakcyjnego: Barbara Napieralska, dr hab. Elżbieta Wojcieszyk i Arkadiusz Małyszka.


W lutym 2021 roku ukazał się pierwszy numer rocznika „Zeszyty Historyczne Solidarności Wielkopolskiej”. Jest to pierwsze czasopismo poświęcone przede wszystkim historii NSZZ „Solidarność”, wypełniające lukę w poznaniu przeszłości związku w Wielkopolsce.

Impulsem do podjęcia badań dotyczących tej tematyki była przypadająca w 2020 roku czterdziesta rocznica powstania „Solidarności”, pierwszego nie tylko w Polsce, ale całym bloku sowieckim Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego. Organizacji, która była związkiem zawodowym, ale także olbrzymim ruchem społecznym. Zatem to najwyższy czas, aby utrwalić historię związku, zapisaną losami i działaniem konkretnych ludzi, którzy wówczas odważyli się jawnie rzucić wyzwanie systemowi komunistycznemu.

W szczególności kolejne numery „Zeszytów” mają przypomnieć i uhonorować tych, którzy aktywnie włączyli się w organizację związku, tworząc komitety założycielskie, komisje zakładowe, komisje koła, którzy wchodzili w skład komisji rewizyjnych, byli delegatami na zakładowe, regionalne czy krajowe zebrania i zjazdy. Wielu z nich, jak się okazało, nosiło przysłowiową buławę w teczce, z którą chodzili przez lata do pracy. Nagle stawali się przewodniczącymi, przywódcami, którzy mają wpływ na wiele spraw, ale i odpowiadają przed tymi, którzy ich wybrali.

do góry