Nawigacja

Aktualności

Promocja książki Macieja Kościuszki „Armia Czerwona w Wielkopolsce w latach 1945-1946 w świetle dokumentów polskiej administracji” – Poznań, 22 lutego 2024

Zapraszamy na promocję książki Macieja Kościuszki „Armia Czerwona w Wielkopolsce w latach 1945-1946 w świetle dokumentów polskiej administracji”, która odbędzie się w czwartek 22 lutego 2024 r. o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN ˆ„Przystanek Historia”, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 29 w Poznaniu.

W dyskusji udział wezmą: dr Maciej Kościuszko (BG AWF Poznań), prof. dr hab. Jakub Wojtkowiak (WH UAM), dr Adam Pleskaczyński (BEN IPN).

Koniec koszmaru okupacji niemieckiej nie oznaczał końca ludzkich dramatów. Najpierw okrutna, wyniszczająca wojna, a potem przesiedlenia i znój powojennej odbudowy. W 1945 r. przez województwo poznańskie przetoczyły się ogromne rzesze czerwonoarmistów. Armia Czerwona przejęła najważniejsze linie komunikacyjne, w tym kolej, którą wysyłała liczne transporty ze zrabowanym mieniem. Po przejściu frontu sowieccy komendanci wojenni na zarządzanych przez siebie obszarach mieli niemal nieograniczoną władzę. Mieszkańcy tych terenów byli zdani na ich łaskę.

do góry