Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Archiwów – Poznań, 9 czerwca 2017

W Poznaniu ogłoszono ufundowanie pierwszej w Polsce nagrody dla archiwistów

9 czerwca 1948 roku pod auspicjami UNESCO powstała Międzynarodowa Rada Archiwów (ICA) – organizacja, której misją jest promowanie korzystania z archiwów oraz ich ochrona. W 2008 roku, w 60. rocznicę założenia ICA, ustanowiono 9 czerwca Międzynarodowym Dniem Archiwów. Tego dnia placówki archiwalne na całym świecie przypominają o swoim znaczeniu dla zachowania zbiorowej pamięci.

Elementem obchodów tego święta w Poznaniu było spotkanie z cyklu „Popołudnie z dokumentem w ratuszu” poświęcone Powszechnej Wystawie Krajowej z 1929 roku. Ogłoszono na nim ufundowanie Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwisty wielkopolskiego. Pomysłodawcami nagrody byli dyrektorzy poznańskich archiwów: Rafał Reczek z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Henryk Krystek z Archiwum Państwowego w Poznaniu i ks. Roman Dworacki z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Profesor Stanisław Nawrocki (1925-2000) był wieloletnim pracownikiem Archiwum Państwowego w Poznaniu (w latach 1973–1974 dyrektorem, od 1974 do emerytury wicedyrektorem), w latach 1974–2000 docentem kontraktowym i profesorem kontraktowym na UAM w Poznaniu oraz od 1975 r. wykładowcą w Archiwalnym Studium Podyplomowym przy Instytucie Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. Od 1993 r. z nominacji Senatu UAM był kuratorem Archiwum Uniwersyteckiego. Specjalizował się w historii Wielkopolski XIX i XX wieku, szeroko pojętej archiwistyce i komputeryzacji zbiorów archiwalnych. Był współautorem lub współedytorem wielu inicjatyw edytorskich (np. nowożytnych inwentarzy mieszczan poznańskich) z zakresu wielkopolskiej regionalistyki i krajowej archiwistyki. We własnych badaniach skupiał się m.in. na zagadnieniach rozwoju przemysłu w Polsce, uwłaszczenia chłopów wielkopolskich i okupacji niemieckiej 1939–1945 w Wielkopolsce. Opracował lub zredagował syntezy dziejów kilku wielkopolskich miast. Publikował również teksty z zakresu opieki nad archiwami zakładowymi, czy problemem opracowywania bądź brakowania akt. Współtwórca w 1965 r. i prezes w latach 1972–1993 Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, od 1983 do 1999 prezes Towarzystwa Miłosników Miasta Poznania, wieloletni członek Oddziału Poznańskiego PAN, Instytutu Zachodniego, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Komisji Badania Zbordni na Narodzie Polskim Instytutu Pamięci Narodowej, przez ponad 20 lat członek Rady Archiwalnej – organu doradczego Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Pochowany został z honorami akademickimi na Cmentarzu Parafialnym w Poznaniu-Naramowicach.

Nagroda im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwisty wielkopolskiego zostanie przyznana w trzech kategoriach: dla najlepszego archiwisty, dla archiwisty początkującego (do 35. roku życia) i swego rodzaju grand prix za całokształt pracy. Planowane jest, że gala wręczenia odbędzie się przy okazji przyszłorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów.

do góry