Nawigacja

Aktualności

Seminarium wyjazdowe dla nauczycieli „Żołnierze wyklęci – polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956” – Warszawa, 24-26 października 2017

Szkolenie z cyklu „Miejsca pamięci w edukacji historycznej”

W dniach 24-26 października 2017 r. w Warszawie odbyło się wyjazdowe seminarium dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych „Żołnierze Wyklęci – polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956” zorganizowane w ramach cyklu szkoleń „Miejsca pamięci w edukacji historycznej” przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu.

Większość zajęć w „Przystanku Historia” IPN w Warszawie miała charakter wykładowo-warsztatowy. Uczestnicy zapoznali się z najnowszymi ustaleniami historyków oraz formami edukacji na temat żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Zostali też oprowadzeni po miejscach pamięci.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczącym się w dawnym więzieniu mokotowskim w Warszawie, przywitał nas dyrektor Jacek Pawłowicz. Zwiedziliśmy tam cele i karcery, w których przetrzymywano m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Emila Fieldorfa oraz abp. Antoniego Baraniaka.

O Kwaterze Ł na Cmentarzu Powązkowskim opowiedział nam Zastępca Prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, od lat prowadzący poszukiwania miejsc pochówków ofiar stalinowskich represji. Prof. Szwagrzyk umożliwił nam też rozmowę z córką i wnukiem płk. pilota Wojska Polskiego Szczepana Ścibiora, uczestnika wojny obronnej 1939 roku, bitwy o Anglię, dowódcy dywizjonu bombowego 305, jeńca niemieckiego. Powrócił on do Polski w 1946 roku, do 1951 roku był komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej Wojska Polskiego w Dęblinie. Został aresztowany i oskarżony o szpiegostwo. W więzieniu mokotowskim i w siedzibie Informacji Wojskowej przy ul. Chałubińskiego był wielokrotnie przesłuchiwany i maltretowany. W czasie śledztwa tylko raz pozwolono mu spotkać się z rodziną. Został skazany na karę śmierci. Po egzekucji rodzinę pozbawiono majątku i eksmitowano ze służbowego mieszkania. Szczątków doczesnych płk. Szczepana Ścibiora wciąż jeszcze nie odnaleziono.

Na Łączce mieliśmy ponadto okazję obejrzeć nową wystawę IPN „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem” autorstwa Aleksandry Kaiper-Miszułowicz i Kamili Sachnowskiej.

Znaczna część uczestników seminarium zdecydowała się odwiedzić „Pokój Zagadek” i zagrać zespołowo w „real life escape game” na „Przystanku Historia” w Centrum Edukacyjnym IPN. Wszyscy otrzymali pakiety bezpłatnych materiałów edukacyjnych.

do góry