Nawigacja

Aktualności

Rozstrzygnięcie ponadregionalnego konkursu historycznego „Zapal znicz pamięci – Znajdź bohatera!” – Poznań, 6 listopada 2017

Podczas Koncertu Zaduszkowego „Pamiętamy…” wieńczącego IX akcję medialno-edukacyjną „Zapal znicz pamięci” pomysłodawczyni akcji Anna Gruszecka – dyrektor Biblioteki Raczyńskich oraz koordynator ogólnopolski dr Agnieszka Łuczak – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Poznaniu wręczyły wyróżnienia trojgu przybyłym na koncert uczestnikom Konkursu.

Przypominając o Polakach zamordowanych w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej 1939 r. i w kolejnych latach w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i Ziemi Łódzkiej, zachęcaliśmy młodzież do odszukania własnego bohatera i nadesłania pracy prezentującej jego postać. Prace przyjmowaliśmy do 16 października br. Autorzy najlepszych z nich zostali nagrodzeni bezpłatnymi wejściówkami do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Decyzją Komisji Konkursowej wyróżnienia otrzymało dziesięcioro uczestników konkursu. Oto oni:

WANESSA FICER z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie, kl. I LO, za pracę „Zbigniew Jezierski »Brazylijczyk« (1921-1939)”

MICHAŁ KOTŁOWSKI z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Noblistów Polskich w Stargardzie Gdańskim, kl. III Ti, za pracę „»Drzewa śpiewać będą«. Opowieść o Pawle Grzonka”

PATRYK SZYMAŃSKI z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie, za pracę „Andrzej Marchlewicz (1889-1939) – trzemeszeński bohater”

KATARZYNA JAMRÓZ z Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca '56 w Poznaniu, za pracę „Zapal znicz pamięci – wspomnienie o Franciszku Frąckowiaku”

MONIKA LISIECKA ze Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, kl. VII c, za pracę „Ostatni przedwojenny Burmistrz Kcyni Stefan Drożdźyński (1890-1939) – powrót po śmierci”

KACPER KULIG z Publicznego Gimnazjum nr 21 im. M. Skłodowskiej-Curie w Łodzi, za pracę „Zygmunt Kulig”

MARCEL FRASZ z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych im. Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie, za pracę „Ks. Maciej Mateusz Zabłocki – ksiądz, polityk, żołnierz”

MATEUSZ PRZYBOROWSKI ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie, kl. VII d, za pracę „Mój prapradziadek – mój bohater. Wspomnienie o Józefie Konewce”

MARCEL RUDA ze Szkoły Podstawowej im. J. Lipskiego w Szczurach, za pracę „Zapal znicz pamięci – Adam Czechowski”

JANUSZ JANUSZAK ze Szkoły Technicznej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Gnieźnie, za pracę „Ks. mjr Mateusz Zabłocki”

Gratulujemy!

Uczestnicy, którzy nie mogli przybyć na uroczystość wręczenia wyróżnień, otrzymają dyplomy i bilety do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku drogą pocztową.

do góry