Nawigacja

Aktualności

Inauguracja Akademii Niepodległości w Nowym Tomyślu – 11 grudnia 2017

Zainaugurowano ogólnopolski projekt IPN

11 grudnia 2017 roku o godz. 17:00 w Auli Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I odbyła się inauguracja „Akademii Niepodległości” w Nowym Tomyślu.

Uroczyste spotkanie zostało zorganizowane wspólnie z Zespołem Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Wyższą Szkołą Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu i Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Nowym Tomyślu.

Inaugurację prowadził dr Zdzisław Kościański. Dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Rafał Reczek przedstawił zgromadzonym ideę „Akademii Niepodległości”.

„Akademia Niepodległości” to ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowany na lata 2018-2021, którego inauguracja następuje w całej Polsce w grudniu 2017 roku. Będzie to cykl regularnych spotkań, w czasie których pracownicy IPN, zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych oraz lokalnych środowisk przedstawią w formie popularnych wykładów drogę do niepodległości, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku będą miały taki sam przewodni temat, którego ujęcie będzie indywidualnym wyborem wykładowcy, w miarę możliwości podkreślane będą wątki lokalne. Każde spotkanie będzie składało się z dwóch wykładów: pierwszego o charakterze monograficznym i drugiego opartego na wątkach biograficznych. Cykl został pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny. Formuła spotkań oparta będzie na wzorze Uniwersytetów Trzeciego Wieku: słuchacze będą posiadać indeksy, a całość zakończy się w roku 2021 roku wręczeniem dyplomów. Założeniem projektu jest idea, aby spotkania odbywały się poza miastami wojewódzkimi i dużymi ośrodkami. Dla terenu działania oddziału poznańskiego wybrane zostały dwie lokalizacje: Nowy Tomyśl i Zielona Góra.

Jak na uroczystość akademicką przystało, zgromadzeni wspólnie odśpiewali studencką pieść „Gaudeamus igitur”. Na inauguracyjnym spotkaniu wykład „Polski wiek XIX – wiek powstań” wygłosił prof. dr hab. Tomasz Schramm, a temat „Józef Piłsudski – twórca Niepodległej” przedstawił prof. dr hab. Przemysław Hauser.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania!

 

 

do góry