Nawigacja

Aktualności

Wykłady dr. Zdzisława Kościańskiego w ramach Akademii Niepodległości – Nowy Tomyśl, 28 maja 2018

Zaprezentowane zostały tematy „Legionowy wysiłek” oraz „Kazimierz Sosnkowski – przykład legionowego dowódcy”

Podczas majowego spotkania słuchaczy Akademii Niepodległości w Nowym Tomyślu zaprezentowane zostały tematy „Legionowy wysiłek” oraz „Kazimierz Sosnkowski – przykład legionowego dowódcy”. Oba wykłady wygłosił dr Zdzisław Kościański.

Spotkanie odbyło się 28 maja 2018 r. o godz. 16:00 w Auli Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Nowym Tomyślu.

„Akademia Niepodległości” to ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowany na lata 2018-2021, którego inauguracja następuje w całej Polsce w grudniu 2017 roku. Będzie to cykl regularnych spotkań, w czasie których pracownicy IPN, zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych oraz lokalnych środowisk przedstawią w formie popularnych wykładów drogę do niepodległości, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku będą miały taki sam przewodni temat, którego ujęcie będzie indywidualnym wyborem wykładowcy, w miarę możliwości podkreślane będą wątki lokalne. Każde spotkanie będzie składało się z dwóch wykładów: pierwszego o charakterze monograficznym i drugiego opartego na wątkach biograficznych. Cykl został pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny. Formuła spotkań oparta będzie na wzorze Uniwersytetów Trzeciego Wieku: słuchacze będą posiadać indeksy, a całość zakończy się w roku 2021 roku wręczeniem dyplomów.

Założeniem projektu jest idea, aby spotkania odbywały się poza miastami wojewódzkimi i dużymi ośrodkami. Dla terenu działania oddziału poznańskiego wybrane zostały dwie lokalizacje: Nowy Tomyśl i Zielona Góra.

Wykłady w Nowym Tomyślu współorganizują Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Tomyślu.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania!

do góry