Nawigacja

Aktualności

Wykłady dr. Zdzisława Kościańskiego w ramach Akademii Niepodległości – Zielona Góra, 29 maja 2018

Spotkanie wzbogaciło wystąpienie autora monografii o Kazimierzu Sosnkowskim

Podczas majowego spotkania słuchaczy Akademii Niepodległości w Zielonej Górze zaprezentowane zostały tematy „Legionowy wysiłek” oraz „Kazimierz Sosnkowski – przykład legionowego dowódcy”. Oba wykłady wygłosił dr Zdzisław Kościański. O zabranie głosu poproszony został również obecny na sali dr Ireneusz Wojewódzki – autor monografii „Kazimierz Sosnkowski podczas II wojny światowej. Książę niezłomny czy Hamlet w mundurze?” (Warszawa 2009).

Spotkanie odbyło się 29 maja 2018 r. o godz. 16:00 w Sali Wykładowej im. dr. G. Chmielewskiego na II piętrze Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

„Akademia Niepodległości” to ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowany na lata 2018-2021, którego inauguracja następuje w całej Polsce w grudniu 2017 roku. Będzie to cykl regularnych spotkań, w czasie których pracownicy IPN, zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych oraz lokalnych środowisk przedstawią w formie popularnych wykładów drogę do niepodległości, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku będą miały taki sam przewodni temat, którego ujęcie będzie indywidualnym wyborem wykładowcy, w miarę możliwości podkreślane będą wątki lokalne. Każde spotkanie będzie składało się z dwóch wykładów: pierwszego o charakterze monograficznym i drugiego opartego na wątkach biograficznych. Cykl został pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny. Formuła spotkań oparta będzie na wzorze Uniwersytetów Trzeciego Wieku: słuchacze będą posiadać indeksy, a całość zakończy się w roku 2021 roku wręczeniem dyplomów.

Założeniem projektu jest idea, aby spotkania odbywały się poza miastami wojewódzkimi i dużymi ośrodkami. Dla terenu działania oddziału poznańskiego wybrane zostały dwie lokalizacje: Zielona Góra i Nowy Tomyśl.

Wykłady w Zielonej Górze współorganizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania!

Fot. Krzysztof Mazur

do góry