Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce” w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu

Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu przygotowali wystawę „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce” z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów.

„Wybory w czerwcu 1989 roku bez wątpienia wygrała strona wolnościowa i był to przysłowiowy pierwszy klocek domina, który – przewracając się – spowodował kolejne zmiany. Warto tę datę honorować w naszej świadomości narodowej jako datę przełomu. Warto to robić wznosząc się ponad personalne i polityczne animozje, bo jest to data kluczowa dla historii naszej części Europy” – mówił Marszałek Marek Woźniak. Z jego inicjatywy powstała wystawa „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce”, której partnerem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Ekspozycja, ujęta w formę pięciu sześcianów, prezentuje m.in. kopie archiwalnych dokumentów i zdjęć przybliżających fenomen powstania Komitetów Obywatelskich przy NSZZ „Solidarność” lub będących fotograficznym zapisem rozmów Okrągłego Stołu. Na wystawie pokazane zostały też plakaty wyborcze z kampanii poprzedzającej wybory czerwca 1989. Ciekawym aspektem ekspozycji jest przedstawienie losów wielkopolskich posłów i senatorów, którzy odegrali znaczącą rolę w regionie w tamtym czasie. Autorami wystawy są Rafał Reczek i Konrad Białecki z poznańskiego oddziału IPN.

W czerwcu wystawa wyeksponowana była na Szachownicy w nowej części poznańskiego Starego Browaru, teraz do końca lipca można zwiedzać ją w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu (aleja Niepodległości 34).

do góry