Nawigacja

Aktualności

Rajd rowerowy „Ścieżkami historii. Śladami II wojny światowej” – Zakrzewo-Poznań, 10 sierpnia 2019

Ponad trzydzieści osób wzięło udział w kolejnej edycji rajdu rowerowego „Ścieżkami historii” zorganizowanego 10 sierpnia 2019 r. przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Tym razem uczestnicy udali się „Śladami II wojny światowej” w celu upamiętnienia 80. rocznicy jej wybuchu.

Przejazd rozpoczął się zwiedzeniem masowych mogił ofiar niemieckiego terroru z okresu II wojny światowej w kompleksie lasów palędzko-zakrzewskich. Wprowadzenia historycznego dokonał pracownik IPN Witold Sobócki. Uczestnicy udali się następnie w kierunku Poznania, nad jezioro Rusałka, gdzie również odwiedzono znajdujące się tam miejsca pamięci.

Ostatnim punktem rajdu była wizyta w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Forcie VII w Poznaniu, gdzie uczestników oprowadził po muzeum pracownik tej placówki Przemysław Jurkiewicz.

Rajd zgromadził rowerzystów m.in. z powiatu poznańskiego, śremskiego oraz średzkiego. Dziękujemy za udział i jednocześnie zapraszamy na przyszłoroczną edycję poświęconą udziałowi Wielkopolan w wojnie polsko-bolszewickiej.

Tekst: Witold Sobócki, fot. Joanna Wierzba

do góry