Nawigacja

Aktualności

Zmarł Świadek Historii por. Henryk Ludwik Czarnecki

  • śp. Henryk Ludwik Czarnecki
    śp. Henryk Ludwik Czarnecki

6 sierpnia 2019 roku w nowotomyskim szpitalu zmarł por. Henryk Ludwik Czarnecki ps. „Wiktor”, „Wicher” – członek poakowskiej organizacji młodzieżowej „Pyton – Młoda Polska”, historyk organizacji niepodległościowych w Wielkopolsce, członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, uhonorowany przez Instytut Pamięci Narodowej nagrodą „Świadek Historii”.

Henryk Ludwik Czarnecki urodził się 25 sierpnia 1936 roku w Toruniu w rodzinie inteligenckiej o starych tradycjach niepodległościowych jako syn Jana Czarneckiego i Heleny z d. Lewandowskiej. Dziadkowie (Jan Czarnecki oraz Michał Lewandowski) byli żołnierzami Legionów. Czarnecki był członkiem poakowskiej organizacji młodzieżowej „Pyton” oraz dowódcą dywersyjnej organizacji „Młoda Polska”, która działając na terenie Torunia w okresie 1952-1954, prowadziła szkolenia wojskowe, zajmowała się działalnością propagandowo-dywersyjną oraz wywiadowczą. Został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy na sesji wyjazdowej w Toruniu na 5 lat więzienia, był więźniem PUBP w Toruniu, Bydgoszczy, Jaworzna i Sztumu.

W 1992 r. został oddelegowany do Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu z zadaniem dokumentowania działalności niepodległościowych organizacji działających na terenie Wielkopolski w latach 1945-1956. Członek KPN, NSZZ „Solidarność”, Związku Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy” Oddział Warszawa, Komisji Historycznej Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska, Sądu Koleżeńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Wielkopolska.

W mojej pamięci pozostanie jako Człowiek wspaniały i niezwykle życzliwy dla innych.

dr Zdzisław Kościański

do góry