Nawigacja

Aktualności

„Przerwany koncert”: Przystanek Historia IPN w Radiu Poznań – Poznań, 1 września 2019

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Studiu im. Krzysztofa Komedy w Radiu Poznań miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Odtworzony został przerwany przez naloty Luftwaffe koncert radiowy Feliksa Nowowiejskiego. Utwory kompozytora, m.in. kołysankę napisaną dla syna Janka, zaprezentowała na fortepianie jego wnuczka Bogna Nowowiejska-Bielawska, która dodatkowo przybliżyła postać dziadka.

Audycję prowadził redaktor Piotr Świątkowski, który przedstawił następnego gościa. O współpracy Feliksa Nowowiejskiego z poznańskim radiem i słynnych koncertach organowych, które grał dla Polskiego Radia opowiedziała pani dr Iwona Fokt z Akademii Muzycznej, autorka biografii kompozytora. W historycznym komentarzu dr Adam Pleskaczyński z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu przypomniał sytuację z pierwszych dni września 1939 roku w Poznaniu. Marta Szczesiak-Ślusarek z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej natomiast opowiedziała o trudnej i dramatycznej codzienności w okupowanej Wielkopolsce.

Zebrani w studiu uczestnicy koncertu przy akompaniamencie fortepianu odśpiewali „Rotę”. Podsumowaniem spotkania był występ dwóch raperów: Eftisa i Magika.

Audycja była współorganizowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Poznaniu.

Relacja z wydarzenia:

„Przerwany koncert”: Przystanek Historia IPN w Radiu Poznań

„Przerwany koncert”: Przystanek Historia IPN w Radiu Poznań

do góry