Nawigacja

Aktualności

Prezentacja teki edukacyjnej IPN „Poznański Czerwiec 1956” – Poznań, 25 lutego 2020

W Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM miała miejsce promocja teki edukacyjnej poświęconej wydarzeniom Czerwca 1956 r. w Poznaniu.

Publikacja tematyczna przygotowana została przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Poznaniu. Celem jej jest przybliżenie historycznych wydarzeń mających wpływ na dzieje Polski po roku 1956, ale także oddziałujących w sposób znaczący na sytuację w całym bloku państw socjalistycznych. Teka skierowana jest do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy dzięki niej będą mogli przeprowadzać zajęcia obejmujące to ważne wydarzenie, znacznie wzbogacając podstawę programową w tym zakresie. W tece znajdują się szczegółowe scenariusze lekcji oraz zestawy ćwiczeń, a także bogaty materiał źródłowy i ikonograficzny uzupełniający zamieszczony opis wydarzeń historycznych. W tece znajduje się również wykaz ofiar buntu sporządzony na podstawie ustaleń prokuratorskich oraz dotychczasowych publikacji, jak również płyta CD zawierająca cyfrową wersję teki oraz dodatkowo prezentację multimedialną i wystawę dotyczącą tej tematyki. Publikacja znajduje się również w internecie na stronie: www.ipn.gov.pl oraz na stronach portalu: www.czerwiec56.

Do korzystania z materiałów zachęcił dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek, zwracając uwagę na bazę źródłową. Dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz wskazał na nieoceniony wpływ wydarzeń Czerwca 1956 r. na kształtowanie dziejów narodu. Wykład wprowadzający wygłosił dr Piotr Grzelczak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych. Wskazał w nim na nowe źródła dotyczące nie tylko krwawych wydarzeń, ale też pamięci o nich. Wskazał na nowe, współczesne możliwości odtwarzania omawianej przeszłości. Prezentację zawartości teki w szczegółach przedstawiła Marta Szczesiak-Ślusarek naczelnik OBEN w Poznaniu.

W promocji uczestniczyli kombatanci oraz nauczyciele. Pani Aleksandra Banasiak, jedna z bohaterek wydarzeń 1956 r., dziękowała Instytutowi za prace badawcze i edukacyjne. Wśród kombatantów był m.in.: Andrzej Sporny członek powstańczych grup zbrojnych, walczący w 1956 r. z bronią w ręku z komunistyczną władzą, biorący osobisty udział w zajmowaniu komisariatów MO oraz magazynów broni w Poznaniu oraz sąsiednich miejscowościach: Luboniu, Puszczykowie, Czempiniu aż do zbrojnego rozbicia grupy w okolicach Kościana 29 czerwca 1956 r. Po zakończeniu promocji delegacja IPN oraz kombatanci i nauczyciele złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Czerwca 1956 r.

Piotr Orzechowski

 

Wydarzenie było rejestrowane fotograficznie i/lub filmowo, prosimy o zapoznanie się z informacją dotyczącą przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Poznaniu w załączniku poniżej.

do góry