Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci trzech twórców hymnów polskich żyjących i tworzących w Wielkopolsce – Poznań, 26 lutego 2020

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Fundacja Ochrony Zabytków Wielkopolski, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu w 93. rocznicę ogłoszenia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym odsłonili tablicę pamiątkową ku czci trzech twórców hymnów polskich, żyjących i tworzących w Wielkopolsce. Uroczystość odbyła się 26 lutego 2020 r. o godzinie 12:00 na Starym Rynku w Poznaniu od strony ul. Woźnej.

Tablica upamiętnia:

  • Józefa Wybickiego (1746-1822) – autora słów „Mazurka Dąbrowskiego”
  • Karola Kurpińskiego (1785-1857) – kompozytora „Warszawianki” – hymnu Powstania Listopadowego
  • Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946) – kompozytora „Roty”.

W Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu, na tzw. „Skałce Poznańskiej”, obok urny z sercem Jana Henryka Dąbrowskiego, bohatera hymnu, spoczywają Józef Wybicki oraz Feliks Nowowiejski.

Autorami tablicy są artyści plastycy Robert Sobociński i Aleksander Korczak. Wizerunek orła pochodzi z sarkofagu Jana Henryka Dąbrowskiego, znajdującego się w kościele św. Michała Archanioła w Winnej Górze. Tablica pamiątkowa jest współfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej.


Józef Wybicki (29.09.1747-10.03.1821) – pisarz, polityk, znany najbardziej jako autor słów „Mazurka Dąbrowskiego” – polskiego hymnu narodowego. Ten utwór zapewnił mu miejsce w narodowym panteonie i nieśmiertelność, zaważył jednak tak dalece na biografii Wybickiego, że zepchnął w cień inne dokonania autora – jednego z najwybitniejszych Polaków ostatnich dziesięcioleci I Rzeczypospolitej i czasów, które po niej nastąpiły. 16 lipca 1797 roku Wybicki był świadkiem uroczystości przyłączenia miasta Reggio do świeżo utworzonej Republiki Cisalpińskiej. W paradzie uczestniczyły Legiony Polskie, wywarł na Wybickiem wielkie wrażenie. Według ówczesnych przekazów Wybicki napisał słowa „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” między 15 a 21 lipca 1797 roku, podkładając jej słowa pod ludową melodię mazurka, znanego na Podlasiu i Pomorzu Gdańskim już w połowie XVIII wieku.

Karol Kurpiński (6.03.1785-18.09.1857) – kompozytor, dyrygent i pedagog. Ochrzczony 6 marca 1785 roku we Włoszakowicach (Wielkopolska), zmarł 18 września 1857 roku w Warszawie. „Warszawianka 1831 roku” to nawiązująca do „Marsylianki” pieśń patriotyczna napisana w języku francuskim przez poetę Casimira François Delavigne'a pod wpływem wydarzeń Powstania Listopadowego. Autorem najbardziej znanego polskiego przekładu był poeta i historyk Karol Sienkiewicz, brat dziadka Henryka Sienkiewicza. Muzykę skomponował Karol Kurpiński. Tekst został opublikowany w marcu 1831 roku w warszawskim czasopiśmie „Polak Sumienny”. Prapremiera pieśni miała miejsce 5 kwietnia 1831 roku w Teatrze Narodowym w wolnej od Rosjan Warszawie, orkiestrą dyrygował sam kompozytor. Po zakończeniu I wojny światowej „Warszawianka 1831 r.” była jedną z propozycji przy wyborze polskiego hymnu narodowego.

Feliks Nowowiejski (7.02.1877-18.01.1946) – kompozytor, organista, dyrygent, pedagog i organizator życia muzycznego. Urodzony 7 lutego 1877 w Wartemborku (obecnie Barczewo na Warmii), zmarł 18 stycznia 1946 w Poznaniu. „Rota” to wiersz Marii Konopnickiej napisany w 1908 r. pod wpływem oburzenia prześladowaniami polskości w zaborze pruskim. Wiersz składający się z czterech zwrotek jest jednocześnie tekstem jednej z polskich pieśni patriotycznych, do której muzykę napisał Feliks Nowowiejski. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była konkurentem „Mazurka Dąbrowskiego” do określenia mianem hymnu narodowego.

do góry