Nawigacja

Książki – Poznań

Zranione miasto. Poznań w czerwcu 1956 roku

Stanisław Jankowiak, Paweł Machcewicz, Agnieszka Rogulska, Zranione miasto. Poznań w czerwcu 1956 roku, Poznań–Warszawa 2003, 215 s. (seria „Albumy”, t. 1)

Nakład wyczerpany

Prezentowany album zawiera 242 fotografie, w większości wykonane przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu. Ponad 200 z publikowanych fotografii pochodzi ze zbiorów Archiwum IPN w Warszawie, pozostałe ze zbiorów osób prywatnych i instytucji. Autorzy starali się zilustrować chronologiczny przebieg wydarzeń poznańskich, dla oddania klimatu tamtych czasów zachowana została część komentarzy opracowanych przez funkcjonariuszy UB.

W materiałach przygotowanych przez UB starano się udowodnić, że wydarzenia Czerwca '56 w Poznaniu była to „imperialistyczna prowokacja”, dlatego też duża część zdjęć przedstawia „wrogi” i „chuligański” charakter „zajść”. Fotografie ukazują głównie zniszczenia, zwłaszcza budynków użyteczności publicznej, a także broń odebraną walczącym. Unikatowym zbiorem są wizerunki 575 osób aresztowanych w związku z Poznańskim Czerwcem. Umieszczenie ich w albumie jest hołdem dla tych, którzy w 1956 r. odważyli się upomnieć o „chleb i wolność”.

 

Gdzie kupić publikacje:

Poznań

do góry