Nawigacja

Aktualności

Finał projektu „Opowiem Twoją historię” na Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

Tradycyjnie, organizowany w Gdyni Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” był ostatnim etapem współorganizowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu projektu warsztatów filmowych „Opowiem Twoją historię”.

Realizowany po raz szósty projekt edukacyjny skupia uczniów, studentów i absolwentów szkół oraz uczelni nieartystycznych (w tym również wychowanków ośrodków opiekuńczo-wychowawczych), którzy pod kierunkiem specjalistów tworzą własne dzieło filmowe w postaci etiudy. Każda z nich poświęcona jest wybranemu bohaterowi polskiej opozycji demokratycznej działającej w latach 80. XX wieku. Projekt polega na wspólnym tworzeniu materiału filmowego, które pełni ważną funkcję edukacyjno-społeczną: od wyboru postaci, poprzez wypracowywanie koncepcji i wszystkie niezbędne etapy produkcji. W roku obchodów 40. rocznicy powstania „Solidarności” bohaterem projektu warsztatów filmowych „Opowiem Twoją historię” jest Krzysztof Cnotalski, działacz Solidarności Walczącej. Wyboru postaci dokonała młodzież uczestnicząca w projekcie.

Podczas festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” spotkali się na żywo uczestnicy warsztatów, zrealizowane zostało również szkolenie on-line. Młodzież wspólnie decydowała, które elementy historii wydają się najciekawsze i najbardziej oddają trudne doświadczenia, z jakimi przyszło się zmierzyć wybranemu bohaterowi.

Rokrocznie warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Udział w profesjonalnych warsztatach, praca w oparciu o zaawansowany technicznie sprzęt i waga tematyki powodują, iż zgłoszeń do wzięcia udziału w projekcie jest bardzo dużo. Efekt w postaci filmu jest publikowany w mediach i stanowi narzędzie edukacyjne do wykorzystania przez nauczycieli w pracy szkolnej. Etiuda o Krzysztofie Cnotalskim będzie miała swoją premierę on-line niebawem. Zapraszamy na kanał You Tube IPN tv.

Organizatorami projektu są: Fundacja Sztuki i Edukacji Filmowej Sztuka Poznania, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska i Stowarzyszenie Scena Kultury.

Tekst: Marta Szczesiak-Ślusarek

Fot. Fundacja Sztuki i Edukacji Filmowej Sztuka Poznania

do góry