Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Ze znakiem palmy i półksiężyca. Pułk Ułanów Karpackich 1940-2020” – Poznań, 26 września 2020

W 1940 roku, rozkazem organizacyjnym Naczelnego Wodza gen. dywizji Władysława Sikorskiego, powołana została w Homs na terenie Syrii Brygada Strzelców Karpackich (BSK), w ramach której utworzono Dywizjon Rozpoznawczy Kawalerii, przemianowany w 1940 roku na Dywizjon Ułanów BSK. Polscy żołnierze przeszli wówczas pod dowództwo brytyjskie. W latach 1941–1942 oddział brał udział w walkach w Afryce, m.in. o Tobruk, będąc wówczas jedyną, regularną polską siłą walczącą z Niemcami. Zmotoryzowany wówczas oddział przechodził na terenie Palestyny, Iraku, Egiptu szkolenia przygotowujące m.in. do walk pancernych. W 1944 roku pułk brał udział w walkach o Monte Cassino, przechodząc szlak bojowy aż do Bolonii, gdzie w kwietniu 1945 roku żołnierze Pułku Ułanów Karpackich wzięli udział w wyzwalaniu włoskiego miasta spod okupacji niemieckiej.

W 80. rocznicę powstania pułku w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym – oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy poświęconej historii tej zasłużonej formacji, walczącej w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Bogaty zbiór fotografii pozwala na odtworzenie szlaku bojowego pułku. Dokumentuje on egzotyczne okoliczności, w jakich przebywali żołnierze. Niezwykle cenne są odznaczenia i ordery oraz wiele osobistych pamiątek, przekazanych na wystawę przez rodziny żołnierzy, których przedstawiciele byli obecni na otwarciu wystawy. Ekspozycję wzbogacały stare modele motocykli, m.in. francuski Rene Gillet. Na wielu elementach pojawiały się „Palemki”, znak rozpoznawczy Pułku Ułanów Karpackich.

Kuratorami wystawy są: Alina Sokołowska, Anna Szukalska-Kuś i Przemysław Kopij. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Ułan Karpacki”, którego prezes Przemysław Kopij zainicjował wypożyczanie pamiątek rodzinnych do celów wystawienniczych. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała podczas otwarcia Naczelnik OBEN Marta Szczesiak-Ślusarek. Wystawę będzie można oglądać do 7 marca.

do góry