Nawigacja

Aktualności

Dyskusja online „Wierni do końca” – Salezjańska Piątka – Poznań, 1 czerwca 2021

W 2021 r. mija 79. rocznica śmierci Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika, Jarogniewa Wojciechowskiego, Czesława Jóźwiaka i Edwarda Kaźmierskiego w niemieckim więzieniu w Dreźnie. Historia pięciu byłych wychowanków z oratorium w Poznaniu – „Poznańskiej Piątki”, to przede wszystkim opowieść o przyjaźni, patriotyzmie i wierności przekonań. Jednym z niezwykle ważnych elementów ich dziejów jest okupacja niemiecka Wielkopolski, w znaczący sposób odbiegająca od działań niemieckich i sowieckich okupantów na innych zajętych terenach Polski.

Kim byli: Jarogniew Wojciechowski, Franciszek Kęsy, Edward Kaźmierski, Czesław Jóźwiak i Edward Klinik? Jakie motywacje skłoniły ich do działalności konspiracyjnej, jakie były przejawy ich działalności niepodległościowej? Jakie były losy aresztowanych w niemieckich zakładach penitencjarnych? Kiedy i dlaczego zostali zgilotynowani? Dlaczego pamięć o ich działalności przetrwała i została upamiętniona na wielu płaszczyznach?

O historii pięciu wychowanków oratorium salezjańskiego w Poznaniu, konspiratorach Narodowej Organizacji Bojowej i męczennikach Kościoła Katolickiego, bohaterach publikacji IPN, rozmawiają:

  • Natalia M. Roman FMA – salezjanka
  • dr Rafał Sierchuła – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu (współredaktor publikacji)
  • ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB – Dyrektor Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej (redaktor publikacji)
  • Prowadzenie: prof. UAM dr hab. Konrad Białecki, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu i Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

do góry