Nawigacja

Aktualności

Promocja książki Jarosława Wąsowicza SDB „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego” – Poznań, 16 listopada 2022

W środę 16 listopada 2022 r. w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu odbyła się promocja wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej książki Jarosława Wąsowicza SDB „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego”.

W rozmowie wzięli udział obok Autora ks. prof. Paweł Wygralak dziekan Wydziału Teologicznego UAM, dr hab. Elżbieta Wojcieszyk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN. Spotkanie poprowadził dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr hab. Rafał Reczek.

Arcybiskup Antoni Baraniak jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego episkopatu okresu powojennego. W latach 1953–1956 był więziony przez władze komunistyczne na Rakowieckiej, a następnie w miejscach odosobnienia w Marszałkach i Krynicy. Okazał się hierarchą niezłomnym, który pomimo uciążliwych przesłuchań, wyrafinowanych tortur psychicznych i fizycznych nie dał się złamać. 

Publikacja została wydana w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989”.

do góry