Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy poświęconej Wiktorowi Halfarowi – Poznań, 18 stycznia 2024

W czwartek 18 stycznia 2024 r. odsłoniliśmy tablicę poświęconą Wiktorowi Halfarowi. Zawisła na ścianie kamienicy przy ulicy Wierzbięcice 49 w Poznaniu, gdzie mieszkał on w latach międzywojennych.

Wiktor Halfar urodził się 16 maja 1913 roku w Berlinie. W roku 1920 wraz z rodzicami wrócił do odradzającej się Polski, do Międzyrzecza. Później zamieszkał w Poznaniu. Pracował w sklepie papierniczym przy Rynku Wildeckim. W 1939 roku zdał eksternistycznie małą maturę i kandydował do Szkoły Handlowej, ale niemiecka agresja pokrzyżowała jego plany.

Walczył w wojnie obronnej 1939 roku i został wzięty do niemieckiej niewoli. Po powrocie do Poznania rozpoczął pracę w niemieckich magazynach wojskowych na Garbarach. Jako gorący patriota zaangażował się w działalność konspiracyjną - od połowy 1943 roku był komendantem VIII Okręgu Poznań organizacji Polska Niepodległa. Tworzył jej struktury w terenie, a także formował grupy zwiadowczo-sabotażowe w niemieckich zakładach oraz fabrykach.

W dniu 12 czerwca 1944 roku został aresztowany przez gestapo. Był przesłuchiwany, a następnie osadzony w niemieckim obozie karno-śledczym w Żabikowie. Niemcy zgładzili go wraz z innymi więźniami w nocy z 19 na 20 stycznia 1945 roku w czasie likwidacji obozu.

W przededniu rocznicy śmierci Wiktora Halfara oddaliśmy mu hołd wraz z jego siostrą, panią Hilarią Krzywańską oraz uczniami Szkoły Podstawowej im. Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej z Goślinowa. Wiktor Halfar jako jeden z weteranów kampanii wrześniowej znajduje się w gronie patronów tej placówki.

Przed odsłonięciem tablicy nasi goście odwiedzili siedzibę Instytutu, gdzie poznawali dzieje organizacji Polska Niepodległa oraz tajniki Archiwum IPN. Z wielkim zainteresowaniem wszyscy wysłuchali poruszających wspomnień pani Hilarii, która opowiadała o swoim bracie.

Gorąco dziękujemy za owocną współpracę oraz pamięć o bohaterze.

do góry