Nawigacja

Aktualności

Tablica poświęcona młodzieżowej organizacji antykomunistycznej Generalny Sztab Młodzieży Polskiej w Bojanowie

  • Budynek dawnej Szkoły Rolniczej w Bojanowie
    Budynek dawnej Szkoły Rolniczej w Bojanowie

Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował tablicę upamiętniającą Generalny Sztab Młodzieży Polskiej na budynku Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Bojanowie.

Generalny Sztab Młodzieży Polskiej – organizacja powstała w gronie uczniów ówczesnej Państwowej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Bojanowie w styczniu 1950 r. z inicjatywy Edmunda Gościańskiego. Liczyła kilkunastu członków, jej komendantem był sam Gościański. Zamierzano kolportować ulotki, prowadzić działalność propagandową czy docelowo zebrać fundusze na zakup broni i amunicji. W wyniku kontrakcji PUBP w Rawiczu organizacja została jednak rozpracowana i rozbita, 28 kwietnia przeprowadzono rewizje oraz aresztowania. Młodzi ludzie przeszli śledztwo w UB, gdzie byli bici oraz brutalnie traktowani, a w marcu 1951 r. stanęli przed Wojskowym Sądem Rejonowym na sesji wyjazdowej w Lesznie. Oskarżeni nie przyznawali się jednak do winy, wskazywali na brutalne metody śledztwa, natomiast świadek oskarżenia zdekonspirował metody pracy UB (w tym fakt własnej współpracy z bezpieką). Skutkiem tego sąd zdecydował odroczyć sprawę i uzupełnić materiały śledztwa. Wojskowa Prokuratura Rejonowa w Poznaniu następnie całkowicie umorzyła sprawę.

Uroczystość odsłonięcia tablicy planowana na 31 marca 2020 r. odbędzie się w póżniejszym terminie. Upamiętnienie w Bojanowie jest kontynuacją projektu IPN, który ma na celu przypomnieć powojenną działalność członków młodzieżowego podziemia w walce o niepodległość Polski z komunizmem. W 2019 roku trzynaście tablic zostało umieszczonych na budynkach (lub wewnątrz) działających obecnie szkół, których uczniowie w latach stalinowskich tworzyli młodzieżowe organizacje antykomunistyczne. W tym roku w kolejnych miejscach przywołujemy pamięć o młodych bohaterach.

W zeszłym roku na terenie Wielkopolski w I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie została odsłonięta tablica upamiętniająca antykomunistyczną organizację „Młodzieżowe Siły Zbrojne”.

do góry